KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

 

Jako organizator konkursu Lekcja Nieśmiecenia, z żalem informujemy, że wraz ze Sponsorem podjęliśmy decyzję o odwołaniu z dniem 20.04.2021 konkursu w dotychczasowej formule. Decyzja ta spowodowana jest licznymi przypadkami łamania regulaminu przez część uczestników, polegającymi w szczególności na sztucznym generowaniu głosów z wykorzystaniem botów, a tym samym - manipulowaniu wynikami konkursu. Zostanie on zorganizowany ponownie, w oparciu o nową formułę, a szczegóły na ten temat podamy szkołom 7 maja 2021.

 

Do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 500 szkół z całej Polski. Zgodnie z jego regulaminem o wyborze 10 zwycięzców miała zadecydować liczba głosów, które miały być oddawane za pośrednictwem strony internetowej konkursu do 30 kwietnia br. W trosce o uczciwy przebieg rywalizacji, zgodnie z regulaminem głosować mogły tylko osoby fizyczne, a ilość oddanych głosów ograniczono do 3 dziennie z jednego adresu IP.

 

Niestety w trakcie weryfikacji napływających głosów ustaliliśmy, że doszło do licznych przypadków poważnego złamania regulaminu, rzutujących znacząco na wynik konkursu. Część głosów została oddana przez tzw. “boty” - to znaczy w sposób automatyczny z użyciem specjalnego oprogramowania, sztucznie generującego głosy na wybrane szkoły. Charakter tych nadużyć sprawia, że nie jesteśmy w stanie w 100% oddzielić głosów oddanych nieuczciwie od tych oddanych prawidłowo. Istnieje zatem poważne ryzyko, że przy usuwaniu głosów oddanych niezgodnie z regulaminem mogłoby dość do omyłkowego anulowania głosów ważnych, spełniających kryteria konkursu.

 

W sytuacji, w której nie ma możliwości, żeby wybór zwycięzców był dokonany w sposób jasny, sprawiedliwy i nie budzący wątpliwości, wspólnie ze Sponsorem zdecydowaliśmy się na zastosowanie przewidzianego w regulaminie prawa organizatora do odwołania konkursu.

 

To dla nas bardzo trudna decyzja, którą podjęliśmy z ciężkim sercem. Jako Fundacja przez wszystkie lata swojego działania zawsze staraliśmy się kierować uczciwością i sprawiedliwością - nawet jeśli oznaczało to konieczność dokonywania trudnych wyborów. Zarówno nasz Statut jak i przepisy prawne, które regulują działanie takich organizacji jak nasza, nie pozwalają nam na podejmowanie działań budzących zastrzeżenia natury prawnej i etycznej. Przede wszystkim jednak nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której pokazujemy dzieciom, że zwycięstwo w wyniku oszustwa jest akceptowalne.

 

Bardzo nam przykro w imieniu wszystkich, którzy poczują się rozczarowani zaistniałą sytuacją. Nie możemy jednak pozwolić, żeby entuzjazm i dobra wola wielu ludzi zostały zmarnowane przez nieuczciwe działania wąskiej grupy osób.

 

Równocześnie chcemy bardzo podziękować setkom uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy z olbrzymim zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem entuzjazmu i zaangażowania, z jaką włączyliście się Państwo do naszej zabawy. Jest to dla nas znak, że kwestie ekologii są Państwu bliskie tak samo jak nam. Dlatego ze zdwojoną energią zabieramy się do przygotowania nowej odsłony konkursu, z powiększoną pulą nagród i nową formułą, która zapewni zdrową i emocjonującą rywalizację. Więcej szczegółów podamy szkołom 7 maja 2021.

 

W imieniu Organizatora Konkursu „Lekcja Nieśmiecenia”

Beata Butwicka

Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia

Warszawa, 20.04.2021 r.

girl fundacja nasza ziemia

Zagłosuj na szkołę!

głosuj!

syoss company logo
taft company logo
schauma company logo
gliss company logo
fa company logo
nature box company logo

dołącz do projektu!

Jeszcze tylko do 7 kwietnia możesz dołączyć do Projektu "Lekcja Nieśmiecenia"!

sponsor products

O projekcie Lekcja Nieśmiecenia

„Lekcja Nieśmiecenia” to partnerski projekt realizowany w ramach fundacyjnego programu „Ekoedukacja”, który podobnie jak Sprzątanie świata - Polska skierowany jest do nauczycieli i uczniów polskich Szkół. Jego celem jest nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna naukaekologicznych nawyków związanych z segregacją odpadów. W ciągu kilku najbliższych lat Fundacja Nasza Ziemia wraz z firmą Henkel Polska sp. z o.o. wesprą szkoły w procesie edukacji ekologicznej związanej z segregacją odpadów. Właśnie trwa I etap projektu, zapraszamy, dołączajcie do „Lekcji Nieśmiecenia” jak najliczniej!

Od 27 lat Fundacja Nasza Ziemia organizując i koordynując Akcję Sprzątanie świata - Polska, może liczyć na polskie szkoły. To właśnie nauczyciele oraz uczniowie od lat licznie uczestniczą w Akcji, która przede wszystkim jest praktyczną lekcją dla najmłodszych.

akcja sprzątanie świata

Nie chodzi bowiem o to, aby dzieci sprzątały śmieci, lecz o nie zaśmiecania środowiska przyrodniczego. Po ponad ćwierć wieku wspólnego sprzątania Polski jesteśmy pewni, że kto choć raz wziął worek do ręki i wysprzątał swoją najbliższą okolicę, uważa na to, co i gdzie wyrzuca.

Nowym, ekologicznym projektem chcemy więc nie tylko podziękować szkołom za lata współpracy, ale zaprosić do współtworzenia atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, które przekazują wiedzę teoretyczną i uczą ekologicznych nawyków w praktyce.

akcja sprzątanie świata

zapraszamy!

Aby dołączyć do projektu należy na początek wypełnić, krótki kwestionariusz ankiety, dzięki któremu będziemy w następnych latach mogli przygotować i dostarczać szkołom bezpłatne i wartościowe materiały edukacyjne związane z ochroną środowiska.

Jakie korzyści czekają na uczestników I edycji projektu edukacyjnego Lekcja Nieśmiecenia?

możliwość udziału w konkursie

na wyjątkowe stacje edukacyjne wraz z pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów. Placówki, które posiadają ważne umowy na selektywną zbiórkę odpadów, po wypełnieniu ankiety będą mogły wziąć udział w konkursie.

Do wygrania jest 10 atrakcyjnych, przeznaczonych do wnętrza szkoły, stacji edukacyjnych z pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów (aż 7 pojemników wraz ze zgniatarką do puszek i plastikowych butelek).

nagroda

bezpłatne materiały edukacyjne

Każdy nauczyciel, który odpowie na pytania ankiety, otrzyma od nas bezpłatne materiały edukacyjne skierowane do klas I-III. W materiałach znajdą się: scenariusze zajęć, zadania dla uczniów, gry edukacyjne.

certyfikat dla nauczyciela

W podziękowaniu za zaangażowanie w badanie każdy nauczyciel otrzyma od nas imienny Certyfikat Przyjaciela Naszej Ziemi.

dodatkowe benefity dla uczestników nadchodzącej 28. akcji sprzątania świata - polska

  • Specjalna pula darmowych plakatów tegorocznej Akcji,
  • Zestawy dla uczniów w postaci Niezbędnika Wolontariusza Naszej Ziemi (rękawice i worki).

O tych i pozostałych elementach projektu „Lekcja Nieśmiecenia” będziemy informować na bieżąco każdego, kto odpowiedział na pytania ankiety i dołączył do projektu.

O Fundacji Nasza Ziemia

Od początku swojego istnienia Fundacja Nasza Ziemia koordynuje największą, ekologiczną Akcję, Sprzątanie Świata-Polska, która wywodzi swoje korzenie od Clean up Australia. Jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, w 1993 roku rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych a rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz zaszczepiła tę akcję na grunt Polski. Po dziś dzień stanowi ona sztandarowy punkt w codziennej pracy Fundacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Od 1994 roku odbyło się już 27 edycji.

Obok koordynowania Akcją Sprzątania świata - Polska, Fundacja realizuje również program edukacyjny skierowany do szkół pod marką Ekoedukacja. Celem programu jest wspieranie nauczycieli i uczniów w zakresie prowadzenia szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Fundacja Nasza Ziemia w tym celu zbudowała zespół ekspertów składający się z metodyków nauczania, nauczycieli mających doświadczenie w tworzeniu programów dla dzieci i młodzieży w zgodzie z podstawą programową oraz merytorycznych konsultantów w zakresie ochrony środowiska.

Zgodnie z misją, Fundacja Nasza Ziemia realizuje również szereg ekologicznych projektów edukacyjnych: lekcje, konkursy, warsztaty, kampanie. Wdraża wygrane konkursy grantowe i zarządza dedykowanymi projektami związanymi z ochroną środowiska naturalnego. Gdzie można nas znaleźć w Internecie.

globe