Pierwsza Lekcja Nieśmiecenia!

Za nami pierwsza Lekcja Nieśmiecenia – projekt edukacyjny realizowany przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Henkel Polska sp. z o.o.. Celem projektu jest wspieranie szkół w procesie edukacji ekologicznej związanej z segregacją odpadów.

W pierwszej edycji projektu do udziału zgłosiło się 936 szkół. Wszystkie wzięły udział w pilotażowym badaniu ankietowym na temat kształtowania postaw proekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy w ramach podziękowania za udział w projekcie otrzymali od nas bezpłatne materiały edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów skierowane do nauczycieli i uczniów klas I-III. W drugim etapie projektu, zaprosiliśmy uczestników do konkursu, w którym szkoły mogły wygrać stacje do nauki selektywnej zbiórki odpadów. Prace na konkurs wysłało 137 szkół podstawowych z całej Polski z czego 20 placówek znalazło się w gronie Laureatów.

Poznajcie, jak przebiegała I Lekcja Nieśmiecenia!

Badanie

W roku szkolnym 2020/2021 zaczęliśmy od pilotażowego badania ankietowego. Naszym celem było uzyskanie wiedzy na temat działań kształtujących postawy proekologiczne wśród uczniów. 936 ważnych odpowiedzi, na podstawie których powstał raport, można uznać za wart uwagi głos środowiska pedagogicznego.

  • Czego potrzebują nauczyciele w procesie edukacji proekologicznej?
  • W jaki sposób uczymy dzieci i młodzież segregowania odpadów?
  • Skąd nauczyciele pozyskują bezpłatne materiały z zakresu edukacji ekologicznej?
  • I czy polskie szkoły biorą udział w Akcji Sprzątanie świata?

Odpowiedzi na te pytania zawiera nasz raport! Zapraszamy do lektury:

Pobierz raport

W podziękowaniu za udział w ankiecie Uczestnicy badania otrzymali od nas bezpłatne materiały edukacyjne, a dodatkowo nauczyciele, którzy wypełnili ankietę, otrzymali imienne Certyfikaty Przyjaciela Naszej Ziemi. Podziękowaniem za zaangażowanie w badanie ankietowe był również Niezbędnik Wolontariusza Naszej Ziemi. 100 pierwszych szkół, które zgłosiły takie zapotrzebowanie, tuż przed 28 Akcją Sprzątanie świata otrzymało Niezbędniki dzięki którym mogli wraz z uczniami odbyć praktyczną lekcję nieśmiecenia w naturze.

Konkurs

Pasja i zaangażowanie - to słowa, które opisują wielu wspaniałych nauczycieli gotowych wspólnie z uczniami kreować znakomite projekty ekologiczne i startować z nimi w konkursach. W I edycji Lekcji Nieśmiecenia na konkurs wpłynęło 137 prac, w których opisywano, jak placówka zamierza wykorzystać wygraną w konkursie stację do szerzenia wiedzy na temat segregacji i recyklingu śmieci. Finaliści konkursu w swoich pracach konkursowych proponowali takie działania jak między innymi: autorskie przedstawienie na otwarcie stacji do segregacji odpadów, konkursy wewnątrzszkolne z poprawnego segregowania odpadów, utworzenie korytarza ekologicznego poświęconego racjonalnej gospodarce odpadami, cykl krótkich eko-filmów oraz eko-plakatów z wykorzystaniem stacji do segregacji odpadów, festiwal piosenki ekologicznej wraz z eko-prelekcjami czy eko-warsztaty z praktycznym wykorzystaniem stacji do segregacji odpadów. Jednym słowem: kopalnia atrakcyjnych form i gejzer ciekawych pomysłów.

Poznajcie 20 Laureatów konkursu:

Lista laureatów

Zakończenie I edycji i start II edycji Lekcji Nieśmiecenia

Wraz z początkiem roku szkolnego 2021/2022, zakończył się montaż wszystkich stacji w zwycięskich szkołach. 17 września br. w Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach (woj. małopolskie), przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia oraz firmy Henkel Polska mogli symbolicznie dokonać przekazania do użytkowania jednej z dwudziestu stacji edukacyjnych do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów. Pozostali laureaci konkursu, jak przeczytaliśmy w nadesłanych raportach, również zorganizowali swoje uroczyste lekcje nieśmiecenia z użyciem stacji. Były przecięcia zielonej wstęgi, przedstawienia z przebieraniem się za konkretny odpad, rzuty śmieci do odpowiednich pojemników czy mini warsztaty prowadzone przez starszych uczniów dla młodszych.

Trzeba przyznać, że na szkolnym korytarzu stacje do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów prezentują się wspaniale. Przechodzący obok niej uczniowie poprawnie wyrzucają do niej śmieci, ale czasami konieczny jest „rzut oka” na tablicę ze wskazówkami zawieszoną nad pojemnikami. I o to chodzi, by segregacji cały czas się uczyć i doskonalić się w niej.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji projektu!

Lista laureatów

Szkoła Podstawowa im bp Michała Kozala w Kobiernie

ul. Kobierska 3, 63-714 Kobierno

Zespół Szkolny Przedszkolny nr 5

Strażacka 6, 44-240 Żory

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza

Narutowicza 57, 64-100 Leszno

Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza

Mickiewicza 41, 82-300 Elbląg

Szkoła Podstawowa im. Naszej Przyrody w Woźnikach

Wadowicka 133, 34-103 Woźniki

Szkoła Podstwowa im. W. Pallottiego

Poznanska 183, 05-850 Ożarów Mazowiecki

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 9

Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KSIĄŻĄT POMORSKICH W SŁONOWICACH

SŁONOWICE 4, 76-751 KOBYLNICA

Zespół Szkół Publicznych w Białuniu

Sielankowa 4, 72-100 Goleniów

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich

Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie

Szkoła Podstawowa nr 4,im.M. Skłodowskiej-Curie

J. Słowackiego 4, 86-050 Solec Kujawski

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej

Lipiny 14, 92-701 Łódź

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ryczowie

Szkolna 18, 34-115 Ryczów

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku

Ul. Lwowska 11, 37-200 Przeworsk

Zespół Szkół Specjalnych nr 1

Paderewskiego 5 A, 86-100 Świecie

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W NIWNICY

NIWNICA 127, 48-303 NYSA

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Elblągu

Agrykola 6, 82-300 Elbląg

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Włodzimierza Puchalskiego w Legnicy

Piastowska 3, 59-220 Legnica

Szkoła Podstawowa w Janczewie

Główna 59, 66-431 Janczewo

Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie

Łużycka 22, 74-100 Gryfino